Lásce přes internet se daří čím dál víc…

April 06, 2020

Seznamování na internetu už dávno není jen záležitostí mladších ročníků. To ale neznamená, že světu seznamek všichni rozumíme. Ačkoli už jde doslova o masovou záležitost, ke které nás změny ve společnosti a v našem způsobu života doslova nutí, máme vůči internetovému seznamování stále ještě spoustu předsudků. Nebo si o něm děláme přehnané iluze. Vlastně jako v reálném životě.

Však také internetové seznamky podle odborníků do značné míry kopírují to, jak se v reálu chováme. Podle zkušeností uživatelek, které jsme oslovili, jsou vztahy rodící se on-line stejné, jako ty off-line – partneři stále řeší podobné problémy.

„Dokonce existují i výzkumy, které ukazují, že vztahy ze seznamky jsou lehce kvalitnější, respektive lidé jsou v nich spokojenější,” potvrzuje socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová, která o on-line seznamování píše blog s on-line poradnou. Je ale třeba počítat s tím, že tento typ seznamování má i svá specifika.

Lásce přes internet se daří čím dál víc. A to napříč generacemi.

Psané slovo mate…

Zjevný a jednoznačně největší rozdíl je samozřejmě v tom, že si partnera vhodného k seznámení nevybíráme tak nějak „všemi smysly“, jako je tomu v reálném životě. Nemá možnost na nás celkově zapůsobit. Zjevem, hlasem, držením těla, živým výrazem, nějakým činem, pohybem…

A samozřejmě odpadá ono potkávání se třeba v práci, ve společnosti známých apod., kde máme šanci svůj potenciální protějšek pozorovat v různých situacích a takzvaně ho „nechat na sebe působit“, až přeskočí ona pověstná jiskra…

Internetová seznamka nám v první chvíli nabídne jen psaná slova a většinou i fotku. Ne všichni se ale umíme dobře vyjadřovat, ať už se to týká pravopisu, nebo obecně schopnosti zajímavě napsat a popsat to, co chceme, co od budoucího partnera očekáváme.

V psaném projevu navíc spousta sdělení vyznívá trochu jinak, než když je říkáme někomu do očí a on může sledovat náš výraz nebo se na něco ihned zeptat. To ostatně už dobře známe ze zkušeností se SMS.

K tomu připočtěme, že ne všichni vědí, co chtějí (takže to těžko mohou nějak srozumitelně vyjádřit), a ne všichni píší pravdu! To vše pak vede k mnoha zklamáním a nedorozuměním při následných setkáních v reálu. Prostě se sejdou dva, kteří by se jinak, třeba ve společnosti, zřejmě obešli obloukem.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU, více zde.